İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde darp edilen avukat: Emniyet savcılık kararına direniyor

İSTANBUL – Vatan Emniyet’te darp edilen iki avukat, görevli polisler hakkında suç duyurusunda bulunup, kamera kayıtlarını istedi. İstanbul Adliyesi’ndeki nöbetçi savcı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazdığı müzekkere ile kamera kayıtlarını talep etti. Emniyet’ten savcılığa iletilen cevapta, 27 Haziran 00.50 ile sabah saat 04.00’deki kamera kayıtları iletildi.

Ancak avukat Bahtiyar Kandeğer, bu kayıtların olayın yaşandığı saatlere ait olmadığını belirterek, emniyetin savcılık kararına direndiğini söyledi. Kandeğer, 26 Haziran saat 23.30’daki kamera kayıtlarının istenmesini talep ediyor. Bunun için de yeniden savcılığa başvuruda bulundu.

‘YETKİ YOK’

Savcılık makamı kameraların tamamının Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Müdürlüğü’nde olduğunu ifade ederek geçtiğimiz günlerde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazdı. Müzekkerede B blok bahçe girişi, zemin kat, birinci kat, ikinci kat ve üçüncü kat ile dış nizamiyeye ait tüm kamera kayıtlarını istedi. Savcılığın istediği kamera kayıtlarının saat aralığı ise darp edilen avukatların olayın yaşandığını söylediği saatlere ait. Yani 26 Haziran 23.30 ile 27 Haziran 02.30 arasındaki kayıtlar.

Emniyetten savcılığa verilen yanıtta ise, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Müdürlüğü’nün Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne ait kamera kayıtlarını izleme ve kayıt verme yetkisi bulunmadığını, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili bilgi edinmesini talep etti.

‘EMNİYET SAVCILIK KARARINA ZIMNEN KARŞI ÇIKIYOR’

Avukat Kandeğer, savcı dört katın kamera kayıtlarıyla birlikte, emniyetin B blok dış taraf ile nizamiye tarafındaki kamera kayıtlarını istediğini hatırlattı. Kandeğer, “Emniyet savcılık müzekkeresine verdiği cevapta, 00.50 ile 04.00 arasındaki kayıtları gönderdiğini söylemiş. Ancak yanlış kaydı gönderdiler. Yani bizim yaşadığımız olayın sonrasına dair kayıtları gönderip, bir şey yaşanmamış gibi göstermeye çalışıyorlar. Zımnen savcılığın müzekkeresine karşı çıkıldı. Çünkü savcının istediği kayıtlar gönderilmedi. Emniyet kayıtları vermek istemiyor ya da sürünceme de bırakmak istiyor” diye konuştu.

‘SOSYAL MEDYA HESAPLARINI TESPİT ETTİK ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ’

Polislerin korunduğunu ileri süren Kandeğer, “Bu sebepten dolayı kamera kayıtlarını göndermeyip açıklama da yapmıyorlar. Çünkü yaptıklarının izahatı yok. Emniyet, valilik hiçbir açıklama yapma gereği duymadı. Bizim hakkımızda haber yaptırmak için video servis edip algı yaratmaya çalıştılar” dedi. Haklarında yapılan haberlerin algı yaratmaya dönük olduğunu ifade eden Kandeğer şöyle devam etti: “Bu sosyal medya hesaplarını tespit ettik, haklarında suçu ve suçluyu övme iddiasıyla suç duyurusunda bulunacağız. Şehnaz hanımın vücudunda darp izleri var. Kamera kayıtlarını alır almaz, bütün işlemleri yapacağız. Biz bugün tekrar savcıya gittik. Kamera kayıtlarının akıbetini sormak istedik. Şimdi olayın yaşandığı saatlere ait kayıtların getirilmesini istiyoruz. Savcının da bununla ilgili yeniden müzekkere yazmasını isteyeceğiz.”

Kandeğer, son olarak hiçbir örgüt ve çeteyle ilişkisi olmadığını avukat olması nedeniyle, savunma ve adil yargılanma hakkını savunduğunu belirtti. Kandeğer, “İstanbul Barosu dışında hiçbir örgütlenmeyle alakamız yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir